Protez Saç

Kemoterapide Saç Dökülmesi

Kemoterapi esnasında alınan ilaçlar niteliklerinden dolayı kanser hücreleriyle savaşırken bir yandan da olumsuz ölçüde saç hücrelerini de etkiler.Bu nedenle saçlarınız dökülebilir. Kemoterapi sürecinde saç dökülmesi görünen en sık yan etkilerdendir. Bunun dışında vücuttaki diğer kıllarda (Kaş,kirpik,sakal,kol,bacak) dökülme meydana gelebilir.

Ancak ilk dökülmeler ne yazık ki saçlardan başlar.

 

 

Kemoterapi alınan dönemde saç derisi hassaslaşır.Bu sebepten ötürü dış etkenlere karşı korumaya yönelik önlemler almak gerekir.Bu süreçte PERUK kullanımı gibi yanlış bir bilgi önünüze çıkmış olabilir.Tedavi gören hastaların alınan ilaçlar nedeniyle kendilerini rahat hissetmeleri gerekmektedir.Dolayısıyla Peruklar bu tür ihtiyaçları karşılayamamaktadır.Peruklar;Kafa derisinde aşırı kaşıntı,kızarıklık,kafada ağırlık hissiyatı,yana kaymalar,kafadan çıkmalar,doğal saç görüntüsü sağlayamama, kafanızdayken duş alamama gibi sorunlar yaratarak dilediğinizce kullanamayacağınız,rahatsızlık verici materyaldir.Oysaki sizler için özel tasarlanan ve birçok doktorun tavsiye ettiği ‘’Medikal Saç’’ tüm bu sorunların önüne geçmiş bir sistem olup,hafifliği ve konforunun yanı sıra kafanızdan çıkartmadan kullanabileceğiniz,saçlarınızla duş alabileceğiniz, fön çektirip toplayabileceğiniz,hatta denize dahi girebileceğiniz kimsenin fark edemeyeceği emsalsiz bir sistemdir.

Bu süreçte size nasıl yardımcı olabiliriz?

Kemoterapi sürecinde doktorunuz saçınızın dökülme ihtimalini dile getirdikten sonra merkezimizi ziyaret etmeniz gerekmektedir.Uzmanlarımızla yapacağınız görüşme sonrasında saç yapınız,istenilen uzunluk ve renk tespitiniz yapılıp,sizler için özel üretilecek olan ’’Medikal Saç’ için 2-3 hafta hazırlık aşamasını beklemeniz gerekmektedir.Bu süreci göz ardı etmemek ve saç dökülmenizin başlamadan müdahale edebilmemiz açısından saçınızın döküleceği bilgisine sahip olduğunuz zamanlarda merkezimizden ilk fırsatta randevu almanız çok önemlidir.

Saçlardaki dökülme sizi ruhsal açıdan rahatsız edebilir.Birçok kemoterapi hastası bundan üzüntü duyar.Bu duygularınızı paylaşmaktan çekinmeyin.’’Medikal Saç‘’ ile tanışıp,bu deneyimi yaşayan kişilerle konuşmak sizi rahatlatacaktır.

Unutmayınız !!! kanser üstesinden gelinebilecek bir hastalık olup moral bu konudaki en büyük desteğiniz olacaktır. New Hair kemoterapide dökülen saçlarınızın yerine size yeni saçlar veriyor.

 

Kemoterapi Nedir ? Kemoterapide Saç Dökülmesi ( Yan Etkileri )

Kemoterapi, "ilaçla tedavi" anlamına gelmekle birlikte, daha çok kanser hücrelerini etkileyen kanser ilaçları kullanılarak yapılan tedavi için kullanılan terimdir. Bunun için kullanılan ilaçlara "antikanser" ilaçlar da denmektedir. Kanserin türüne göre kemoterapinin amaçları farklılaşabilmektedir.

Başlıca amaçlar:

  • Kanseri tedavi etmek. Kanser hücrelerine ait izler tümüyle ortadan kalktığında kanser tedavi edilmiş sayılmaktadır.
  • Kanseri kontrol etmek. Genel olarak kanserin yayılımını önlemek ve büyümesini yavaşlatmak, kanserin kontrol altında tutulması olarak kabul edilmektedir.
  • Kanserin yol açtığı belirtileri gidermek. Bazı kemoterapi uygulamalarının temel amacı hastanın yaşam niteliğini yükseltebilmek için ağrı ve benzeri belirtileri ortadan kaldırmak ya da hafifletmektir.

Kemoterapi ilaçlarının her zaman istenilen faydayı sağlaması mümkün olmayabilir. Kanser tümörleri tedavi ile yok edilemiyorsa veya tedavide geç kalındı ise, kanser hücreleri kan damarları ya da lenfler yoluyla vücuda yayılabilir. Bu durumda metastaz (yayılma) denilen durum meydana gelmiş olur.

Saç Kopartma Hastalığı ( Trikotillomani )

Bu hastalığın geçmişi olarak 1889 yılında saçlarını tutamlar şeklinde sürekli kopartan bir hastanın incelenmesi sonucu bulunmuş ve başlıca sebebi olarak ruhsal bir bozukluktan kaynaklandığı tespit edilmiştir. Saç koparma hastalığı - "Trikotillomani" ortalama başlangıç yaşı 17 olarak bilinmektedir.

"Saç Kopartma"

Ancak daha erken yaşlarda da görülebilmektedir. Bayanlarda erkeklere nazaran daha fazla görülmektedir. Saç koparma hastalığı (Trikotillomani) kapılmış bireylerde saç koparma öncesinde gerginlik hissederken, saçını koparırken rahatlamanın görüldüğü bir ruhsal davranış bozukluğu olarak tanımlanmıştır.

SAÇ KOPARMA HASTALIĞI (Trikotillomani) EL ALIŞKANLIĞI MI?

Saç koparma hastalığı (Trikotillomani) bazen bilerek, bazen de farkında olmadan saçlarını topaklar halinde yolabilirler. Hastalıkta insan iradesi denilen kavram maalesef ki devre dışı kalmıştır. Saç koparma hastalığı (Trikotillomani) geriye dönüşü çok zor olan, ciddi saç kayıpları oluşmasına sebebiyet veren bir hastalıktır. Bireyler kendilerine engel olmada aşırı zorluk çekerken, saçsız bir görüntüye sürükleyen bir sürece girerler. Saç koparma hastalığın (Trikotillomani) dan uzaklaşmak, sigara tiryakisi olan birinin el alışkanlığından kurtulması kadar bazen zor, bazen de çok kolay olabiliyor. Ama sıkıntılı geçen bu süreci şansa bırakmadan atlatılabilecek en kestirme ve kolay yol Medikal Saç olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaşanılan tecrübeler sonucu, saç koparma hastalığı (Trikotillomani)’ye yakalanmış insanların el alışkanlıklarını yavaş yavaş azaltarak, zamanla ortadan kaldıran sonuçlar, Medikal Saç’ın bu hastalıkta ne kadar önemli olduğunun kanıtıdır. El alışkanlığını kaybeden birey, zamanla unutarak bu hastalıktan kurtulacaktır.

MEDİKAL SAÇ İLE SAÇ KOPARMA HASTALIĞINDAN KURTULUN! 

Saç koparma hastalığın (Trikotillomani) dan kurtulmak için psikolog hekimlerin tavsiye ettiği MEDİKAL SAÇ sistemi bu süreçte hastaların en çok yardımcısı olmaktadır. Öncelikle saçlı bölgenin tam kafa yapısı çıkartılarak cilde uygulancak geçici saçlandırma MEDİKAL SAÇ sistemi  , kendi öz saçınızı koparmanızın önüne geçip, bu hastalıktan uzaklaşmanızı her elinizi başınıza attığınızda fazlalaştıracak, zamanla unutturacaktır. Daha ayrıntılı bilgi ve saç koparma hastalığın (Trikotillomani) dan kurtulmak için ilk fırsatta randevu alınız.

MEDİKAL SAÇ cerrahi bir müdahale gerektirmeyen, saçla ilgili sorunlara %100 kesin sonuç garantisi sunan bir sistemdir.

2000 yılından bu yana birçok insanın saç sorununu çözmüş profesyonel ekibimiz, en yeni teknik olan MEDİKAL SAÇ sistemini uygulamak için sizi bekliyor olacak.

Pelat

Çocuklarda daha sık görülen saç dökülme hastalığının halk dilindeki adı saç kıran olarak bilinmektedir. Yer yer dökülme ile başlayan Pelat hastalığı, mikrobik etkenlere bağlı olmamakla birlikte bulaşıcı bir özelliği yoktur. En büyük rahatsızlık veren tarafı genç yaşta saç kayıpları ile tanışan çocukların kendilerine

olan güvensizlikleri ve çevresindeki insanlardan almış olduğu tepkilerdir.

Bebeklik döneminde saç köklerindeki kıllar ipeksi ve kırılgan bir nitelikte olduğundan dolayı ilk 6 ay içerisinde dökülmeler normaldir. Bu süreçten sonra yaşanabilecek dökülmeler sürekli olarak gözlemlenmeli, eğer ciddi boyutlarda bir dökülme mevcut ise bir an önce önlemleri alınmalıdır.

Lütfen Dikkat!

Bölgesel yama olarak başlayan saç kayıplarına önlem alınmayıp veya yanlış tedavilere maruz kalan çocuklardaki saç dökülmeleri, çok ciddi boyutlara ulaşabilir. Tüm kafa derisine yayılan vakalarda, saç köklerini olumsuz etkileyen Pelat hastalığı, çocuk yaşta geri dönüşü olmayan tamamen saçsız bir görüntünün oluşmasına sebebiyet verebilir.

PELAT HASTALIĞINDAN KURTULMAK İÇİN;

Pelat hastalığı çocukta görünen ruhsal bir bozukluğun dışa vurmasıdır. Bu nedenle öncelikli iş ailelerde başlamaktır. Çocuklar; iyiyi de kötüyü de çok çabuk bünyesine alır. Pelat teşhisi konulduğu zamanlarda ebeveynlerin aile içerisindeki davranışlarına her zamankinden daha fazla dikkat etmeleri gerekir. Çocukla daha fazla ilgilenip, gerekirse çocuğun ruh sağlığını düzeltebilmek adına bir psikolojik bir destek alınmalıdır.

Pelat hastalığının en ciddi sıkıntısı saçları dökmesidir. Pelat sonucu aynada saç kaybını gören çocuk büyük bir üzüntü yaşar. Akranları arasında soyutlanmaya başlar. Bu durum neticesinde olumsuz olan çocuğun psikolojisi git gide daha kötü bir hal almaya başlayacaktır. Pelat hastalarının saç dökülmeleri yamalar halinde olacağı için saçların makine yardımıyla kısacık kesilmesi yapılan en büyük hatadır. Çünkü bu süreçte kız ya da erkek olsun fark etmez narin olan çocuk, hastalığı kendi gözünde daha da büyütmeye başlayacak olup, yaşadığı görsel değişimden ötürü sosyal ilişkilerinde içe dönük bir tavır takınmaya başlayacaktır.

PELAT HASTALARI NASIL SAÇLANIR?

Çocukların bu tedavide en büyük ilacı moraldir. Dolayısıyla kendinde bir kusur görmemesi gerekmektedir. Pelat hastaları için herhangi cerrahi bir müdahale olmaksızın özel tasarlanmış, saçlandırmaya dönük olan  ‘’MEDİKAL SİSTEM’’ sayesinde çocuklar kendilerini daha mutlu hisseder, böylelikle tedavi süreci daha kısa zamanda sonlanmış olur. ‘’MEDİKAL SİSTEM’’  pelat hastası çocukların öz saçına zarar vermeden tedavilerini sonlandırabileceği dilediklerince kullanabileceği, akranlarıyla spor yapıp oyunlar oynayabileceği, denize girebileceği yani kısacası günlük faaliyetlerini rahatlıkla yerine getirebilecekleri bir uygulama olup, kimsenin dışardan fark edemeyeceği bir sistemdir.

Yıllardır saçlandırma üzerine yapılan çalışmalar neticesinde ortaya çıkan,  pelat hastalarının saç sorunlarını önlemeye yönelik bir sistem olan ‘’MEDİKAL SİSTEM’’uygulaması birçok başarılı sonuçlara imza atmış olup, kullanıcılarına emsalsiz bir mutluluk kazandırmıştır.

Sizde çocuğunuza dair planlarınızı ertelememek ve çocuğunuza bu süreçte destek verip, hastalığından kısa zamanda kurtulmasını istiyorsanız ‘’MEDİKAL SİSTEM’’ ile tanışmak için en kısa zamanda randevu alınız.

Liken Planopilaris

Nedeni tam olarak bilinmemesine rağmen yanlış beslenme, yoğun stres, sıkıntı, travma durumları Liken Planopilaris hastalığının tetikleyicisi olarak bilinmektedir. Çoğu kez kafa derisinde yamalar halinde kalıcı şaç kaybına sebebiyet veren ciddi bir hastalık türüdür. Liken Planopilaris hastalığındaki döküntüler

değişken boyutlarda, kabarık, düzensiz, gri veya beyaz çizgilenmeler halinde kendini gösterir. Özellikle başlangıç döneminde aşırı kaşıntı olabilir. Bu hastalığın tedavisiyse henüz tam olarak bulunabilmiş değildir.

Liken Planopilaris’in merkezinde yuvarlak bir beyazlaşma olabileceği gibi tırnakları ve ağız içini de etkileyebilir. Ağız boşluğundaki yara olmuş bir plak varsa ve bu plak aylarca düzelmiyorsa mutlaka dermatolog tarafından incelenmelidir

Liken Planopilaris’in sebepleri halen bilinemediği gibi araştırmalar ve çalışmalar sonucunda modern tıbbın yakında bu konu hakkında bir çözüme ulaşabilecekleri düşünülüyor. Liken Planopilaris hastaları iki sene ve üzeri bu hastalığı taşıyabilirler. Liken Planopilaris, hastaları kullandıkları kortizon içerikli ilaçlar sayesinde iyileşseler bile, ilacı bıraktıkları an saç dökülmesi devam ederek yinelemeler görünebilir.

Liken Planopilaris hastalığının kesin ve bilinen bir tedavisi yoktur. Ancak dermotologlar tarafından verilen kremler ve losyonlar sorunlu bölgeleri biraz baskılayabilir ve kullanıldığı süreç içerisinde saç dökülmesi azalma gösterebilir.  

LİKEN PLANOPİLARİS HASTALIĞINDAN NASIL KURTULABİLİRSİNİZ?

Bu süreçte saç görüntünüz rahatsızlık boyutuna ulaştıysa ve bu durum artık sizin sosyal hayatınızı olumsuz olarak etkilemeye başlamışsa bu durumdan kurtulmanızın zamanı gelmiştir. Sizler için özel tasarlan, dilediğinizce kullanabileceğiniz, kimsenin fark edemeyeceği ‘’MEDİKAL SAÇ ‘’ sayesinde tüm bu olumsuzlukları bir kenara bırakabilirsiniz.

Unutmamalısınız ki bu tedavinin en büyük ilacı moraldir. Dolayısıyla kendinizde bunu kusur olarak görmemeniz gerekmektedir. Liken Planopilaris hastaları için herhangi cerrahi bir müdahale olmaksızın özel tasarlanmış, saçlandırmaya dönük olan  ‘’MEDİKAL SİSTEM’’ sayesinde kendinizi daha mutlu hisseder, böylelikle tedavi sürecinizi destekleyerek saçsızlık sorununuzu ortadan kaldırmış olursunuz. ‘’MEDİKAL SİSTEM’’  var olan saçlara zarar vermeden ömrünüzün sonuna kadar kullanabileceğiniz, spor yaparken terlediğinizde, denize girdiğinizde saçlarınız ıslandığında ortaya çıkacak seyrekliklerden tamamen kurtulacaksınız. Kimsenin dışarıdan veya temas ile dahi fark edemeyeceği bir sistem olan ‘’MEDİKAL SİSTEM’’ ile tanışmak için en kısa zamanda randevu alınız

Yıllardır saçlandırma üzerine yapılan çalışmalar neticesinde ortaya çıkan, saçsızlık sorunları yaşayan insanların bu ihtiyaçlarına karşılamaya yönelik bir sistem olan‘’MEDİKAL SAÇ’’  uygulaması birçok başarılı sonuçlara imza atmış olup,kullanıcılarına emsalsiz bir mutluluk kazandırmıştır.

Sizde hayata dair planlarınızı ertelememek istiyorsanız ‘’MEDİKAL SAÇ’’  ile tanışmak için en kısa zamanda randevu alınız.

Alopesi

İnsanların bağışıklık sistemi vücuttaki bakteri, virüs ve parazitlere karşı kendini koruma altına alır. Stres altında, bazı hastalıklarda veya testesteron, androjen benzeri hormonların baskı oluşturması sonucunda agresif bir yapıya bürünen bağışıklık sistemi artık kendi hücrelerini yabancı olarak görüp bu nedenle kendine ait, insan için önemli olan hücrelerle savaşmaya başlar. Bu savaştan olumsuz olarak etkilenen kıl köklerindeki lenfosit hücreler normal düzenini değiştirerek ‘’Sitokin’’denilen saç dökülmesine neden olan kimyasallar salgılamaya başlarlar. Bu durum neticesinde vücutta ve başta kıl yapısında bozulma yaşanıp, dairesel dökülmeler oluşur.

 hastalığı için yeni “MEDİKAL SAÇ” saçsızlığı ortadan kaldıran en profesyonel tekniktir. Bu yeni sistemle saçlanmak, bu zamana kadar yapılan en seçkin saçlanma tekniği olarak otoritelerden tam not almaktadır.

Alopesi Dermatologlar tarafından teşhis edilen bir deri hastalığıdır. Alopesi’ninde 3 çeşidi bulunmaktadır. Alopesi hastalığından muzdarip olan insanların “MEDİKAL SAÇ” ile değişimlerine gelin beraber göz atalım.  

1-Alopesi Areata:

Kafa derisi üzerinde dairesel olan dökülmeye ek olarak sakal bölgesinde seyrekliklerin görülmesi şeklinde belirtileri vardır. Bu dökülmede tek bir alan olabileceği gibi birden fazla alanda da dökülme meydana gelebilir. 

2-Alopesi Totalis:

Kafa derisi üzerindeki saçların neredeyse tamamının dökülmesidir. Yüz kısmında olan kıllarda (sakal, kaş, kirpik) bazı durumlarda dökülme meydana gelmeyebilir.

3-Alopesi Universalis;

Vücutta bulunan tüm saç ve kıl köklerinin dökülmesi anlamına gelir. En az rastlanan bir hastalık türü olmasına karşın,bu hastalığa kapınıldığı takdirde kişiyi sarsıcı bir süreç beklemektedir.Bu hastalığa yakalananlardan biri olarak Futbol severlerin yakından bildiği ünlü İtalyan hakem Pierluigi Collina’dır.

Saç dökülmesi olan bireyler için tasarlanan dökülme önleyici losyon veya tedavi içerikli çalışmalar, Alopesi hastaları için pek anlam ifade etmeyebilir. Bu yüzden en etkili çözüm olan “MEDİKAL SAÇ” Alopesi hastaları için hayati önem taşımaktadır. Görsel değişiminden ötürü psikolojik bunalım yaşamasının yanı sıra, bu hastaların kafa derilerini güneşten olabildiğince korumaları gerekmektedir.

2000 yılından bu yana birçok insanın saç sorununu çözmüş profesyonel ekibimiz, en yeni teknik olan “MEDİKAL SAÇ” sistemini uygulamak için sizi de bekliyor olacak. Kalitemizi ve farkımızı test etmek için ilk fırsatta randevu alınız.

"Kemoterapide Saç Dökülmesi"ne Karşı New Hair..

Aşağıdaki Alopesi makalesi Vikipedi Ansiklopedisinden alınmıştır.

Alopesi areata (Latince: Alopecia areata) ya da halk arasındaki adıyla saçkıran ya da kılkıran hastalığı, saçlı deri,sakal bölgesi, kaşlar, kirpikler ve diğer vücut kıllarının, belli bir belirti olmaksızın, tüm vücuda yayılmış bir biçimde dökülmesiyle kendini gösteren bir hastalıktır.

Hastalığın sık yinelemesi ve nasıl seyredeceğinin bilinmemesi nedeniyle hastaların yaşam kalitelerini etkilemesi olasıdır. Hastalığın nedenleri olarak genetik, psikolojik stresler, hücresel ve humoral bağışıklık, endokrin, bulaşıcı ve sinirsel etkenlerin rolü olduğu öne sürülmekle birlikte, altta yatan neden tam olarak bilinmemektedir.[1]

Özellikle Stres altında, otoimmun hastalıklarda veya androjen, testesteron benzeri hormonların baskılaması sonucunda agresifleşen bağışıklık sistemi kendi hücrelerini yabancı olarak görüp bu hücrelerle savaşmaya başlar. Bu durumda kıl kökleri etrafında bulunan lenfosit denen hücreler sitokin diye adlandırılan kimyasallar salgılarlar ve bu da saçlarda dökülmeye neden olur.

Alopesi areata türüdür saç dökülmesi sizin oluşur bağışıklık sistemi yanlışlıkla saldırıları saç köklerinin nerede, hangi saç büyüme başlar. Folikülü hasar genellikle kalıcı değildir. Bağışıklık sistemi foliküllerine saldırarak neden Uzmanlar bilmiyorum. Alopesi areata 20 yaşın altındaki kişilerde sık görülür, ancak çocuklar ve her yaştan yetişkinler etkilenebilir. Kadınlar ve erkekler eşit etkilenir

Ne alopesi areata olur?

Kümeleri zaman Alopesi areata genellikle başlar saç derisi tamamen pürüzsüz, yuvarlak saçsız yamalar sonuçlanan dökülür. Bazı durumlarda saç kellik fark yamaları olmadan ince olabilir, ya da kısa taslakları (denilen "ünlem" saç) bırakarak, büyümek ve koparmak olabilir. Nadir durumlarda, saçlarınızdan ve vücut saç tam kaybı oluşur.Saç dökülmesi genellikle gelir ve gider saç bir alanda birkaç ay içinde geri büyüyecek ama başka bir alanda düşecek.

Yamalar içinde alopesi areata sonuçları ne zaman saç dökülmesi , saç genellikle birkaç ay içinde geri yetişir. 1 yeni saç genellikle saç geri kalanıyla aynı renk ve doku olmasına rağmen, bazen ince ve beyazdır.

. Bu durumdaki insanların yaklaşık% 10'u saç regrow asla 2 Kalıcı saç dökülmesi eğer olması daha muhtemeldir:

  • durumun bir aile geçmişi var.
  • (Daha önce genç yaşta hastalığa sahip ergenlik ) ya da daha uzun süre 1 yıl.
  • Başka var otoimmün hastalık.
  • Eğilimli alerjiler (atopi).
  • Kapsamlı saç dökülmesi.
  • Anormal renk, şekil, doku, ya da kalınlığa sahip tırnaklarını veyaayak tırnaklarında .

Saç görünüş önemli bir parçası olduğu için, saç dökülmesi cazip hissi neden olabilir.

Alopesi areata ile bazı kişilerde, tırnak olmak ve ayak tırnakları Çekirdeksiz-bir pim onları çok küçük ezikler yapmıştı sanki bakmak.Onlar da zımpara gibi görünebilir.

Alopesi areata "tedavi" olamaz ancak tedavi edilebilir. bir bölüm var Çoğu kişi saç dökülmesinin daha çok bölüm olacak.