Kemoterapi esnasında alınan ilaçlar niteliklerinden dolayı kanser hücreleriyle savaşırken bir yandan da olumsuz ölçüde saç hücrelerini de etkiler.Bu nedenle saçlarınız dökülebilir. Kemoterapi sürecinde saç dökülmesi görünen en sık yan etkilerindendir. Bunun dışında vücuttaki diğer kıllar da (Kaş,kirpik,sakal,kol,bacak) dökülme meydana gelebilir.

Ancak ilk dökülmeler ne yazık ki saçlardan başlar.

Kemoterapi alınan dönemde saç derisi hassaslaşır.Bu sebepten ötürü dış etkenlere karşı korumaya yönelik önlemler almak gerekir.Bu süreçte PERUK kullanımı gibi yanlış bir bilgi önünüze çıkmış olabilir.Tedavi gören hastaların alınan ilaçlar nedeniyle kendilerini rahat hissetmeleri gerekmektedir.Dolayısıyla Peruklar bu tür ihtiyaçları karşılayamamaktadır.Peruklar;Kafa derisinde aşırı kaşıntı,kızarıklık,kafada ağırlık hissiyatı,yana kaymalar,kafadan çıkmalar,doğal saç görüntüsü sağlayamama, kafanızdayken duş alamama gibi sorunlar yaratarak dilediğinizce kullanamayacağınız,rahatsızlık verici materyaldir.Oysaki sizler için özel tasarlanan ve birçok doktorun tavsiye ettiği ‘’Medikal Saç’’ tüm bu sorunların önüne geçmiş bir sistem olup,hafifliği ve konforunun yanı sıra kafanızdan çıkartmadan kullanabileceğiniz,saçlarınızla duş alabileceğiniz, fön çektirip toplayabileceğiniz,hatta denize dahi girebileceğiniz kimsenin fark edemeyeceği emsalsiz bir sistemdir.

Bu süreçte size nasıl yardımcı olabiliriz?

Kemoterapi sürecinde doktorunuz saçınızın dökülme ihtimalini dile getirdikten sonra merkezimizi ziyaret etmeniz gerekmektedir.Uzmanlarımızla yapacağınız görüşme sonrasında saç yapınız,istenilen uzunluk ve renk tespitiniz yapılıp,sizler için özel üretilecek olan ’’Medikal Saç’ için 2-3 hafta hazırlık aşamasını beklemeniz gerekmektedir.Bu süreci göz ardı etmemek ve saç dökülmenizin başlamadan müdahale edebilmemiz açısından saçınızın döküleceği bilgisine sahip olduğunuz zamanlarda merkezimizden ilk fırsatta randevu almanız çok önemlidir.

Saçlardaki dökülme sizi ruhsal açıdan rahatsız edebilir.Birçok kemoterapi hastası bundan üzüntü duyar.Bu duygularınızı paylaşmaktan çekinmeyin.’’Medikal Saç‘’ ile tanışıp,bu deneyimi yaşayan kişilerle konuşmak sizi rahatlatacaktır.

Unutmayınız !!! kanser üstesinden gelinebilecek bir hastalık olup moral bu konudaki en büyük desteğiniz olacaktır. New Hair kemoterapide dökülen saçlarınızın yerine size yeni saçlar veriyor.

Kemoterapi Nedir ? Kemoterapide Saç Dökülmesi ( Yan Etkileri )

Kemoterapi, “ilaçla tedavi” anlamına gelmekle birlikte, daha çok kanser hücrelerini etkileyen kanser ilaçları kullanılarak yapılan tedavi için kullanılan terimdir. Bunun için kullanılan ilaçlara “antikanser” ilaçlar da denmektedir. Kanserin türüne göre kemoterapinin amaçları farklılaşabilmektedir.

Başlıca amaçlar:

  • Kanseri tedavi etmek. Kanser hücrelerine ait izler tümüyle ortadan kalktığında kanser tedavi edilmiş sayılmaktadır.
  • Kanseri kontrol etmek. Genel olarak kanserin yayılımını önlemek ve büyümesini yavaşlatmak, kanserin kontrol altında tutulması olarak kabul edilmektedir.
  • Kanserin yol açtığı belirtileri gidermek. Bazı kemoterapi uygulamalarının temel amacı hastanın yaşam niteliğini yükseltebilmek için ağrı ve benzeri belirtileri ortadan kaldırmak ya da hafifletmektir.
  • Kemoterapi ilaçlarının her zaman istenilen faydayı sağlaması mümkün olmayabilir. Kanser tümörleri tedavi ile yok edilemiyorsa veya tedavide geç kalındı ise, kanser hücreleri kan damarları ya da lenfler yoluyla vücuda yayılabilir. Bu durumda metastaz (yayılma) denilen durum meydana gelmiş olur.

Yorum Yap