Liken Planopilaris hastalığının nedeni tam olarak bilinmemesine rağmen yanlış beslenme, yoğun stres, sıkıntı, travma durumları tetikleyicisi olarak bilinmektedir. Liken Planopilaris, çoğu kez kafa derisinde yamalar halinde kalıcı şaç kaybına sebebiyet veren ciddi bir hastalık türüdür.

Liken planus hastalığındaki döküntüler değişken boyutlarda, kabarık, düzensiz, gri veya beyaz çizgilenmeler halinde kendini gösterir. Özellikle başlangıç döneminde aşırı kaşıntı olabilir. Bu hastalığın tedavisiyse henüz tam olarak bulunabilmiş değildir.

Liken Planopilaris’in merkezinde yuvarlak bir beyazlaşma olabileceği gibi tırnakları ve ağız içini de etkileyebilir. Ağız boşluğundaki yara olmuş bir plak varsa ve bu plak aylarca düzelmiyorsa mutlaka dermatolog tarafından incelenmelidir

Liken Planopilaris’in sebepleri halen bilinemediği gibi araştırmalar ve çalışmalar sonucunda modern tıbbın yakında bu konu hakkında bir çözüme ulaşabilecekleri düşünülüyor. Liken planus hastaları iki sene ve üzeri bu hastalığı taşıyabilirler. Liken Planopilaris, hastaları kullandıkları kortizon içerikli ilaçlar sayesinde iyileşseler bile, ilacı bıraktıkları an saç dökülmesi devam ederek yinelemeler görünebilir.

Liken planus hastalığının kesin ve bilinen bir tedavisi yoktur. Ancak dermotologlar tarafından verilen kremler ve losyonlar sorunlu bölgeleri biraz baskılayabilir ve kullanıldığı süreç içerisinde saç dökülmesi azalma gösterebilir.  

Yorum Yap