Alopesi Nedir?

Alopesi denilen hastalık halk arasında saçkıran ya da kılkıran olarak da bilinir. Her insanın bağışıklık sistemi otomatik olarak dışardan gelebilecek ya da vücutta bulunan parazitlere, bakterilere ve virüslere karşı kendince bir koruma mekanizması geliştirir. Bazı stresli dönemlerde, kimi hastalık dönemlerinde ya da androjen ve testesteron gibi hormonların yoğunlukta olduğu dönemlerde savunma için harekete geçen bağışıklık sistemi, kendine ait hücrelere de yabancı muamelesi yapar ve onlara karşı da bir savaş açar. Bu hücreler aslında insan için önemlidir ancak bu sırada bağışıklık sisteminiz onlara çoktan savaş açmıştır bile. Bu açılan savaştan kıl kökleri de etkilenir ve “stokin” adı verilen, saç kayıplarına yol açan kimyasallar salgılar. Yaşanan bu reaksiyonun sonucu olarak da kıl köklerinde bozulmalar oluşur ve saç bölgesinde yer yer dökülmeler görülür. Bu oluşan hastalığa da alopesi denir. Ne zaman tekrarlayacağı beli olmayan bu hastalık sık sık yinelemesi ile bilinir ve hastaların yaşam standardını da bu durumdan dolayı epey düşürür.

Çağımızda özellikle de son yıllarda saç dökülmesi insanların önemli sorunlarından biri haline gelmiştir. Bilindiği üzere saçlarımız fiziksel olarak görsellik adına sahip olduğumuz en değerli şeylerimizin başında gelir. Günümüzde erkeklerin de kadınların da görselliklerine önem verdikleri ve bu konuda ellerinden geleni yapmaktan kaçınmadıkları düşünülürse saç problemi yaşayan birinin baş başa kaldığı durumlar da anlaşılır hale gelebilir. Gün geçmiyor ki teknoloji ile ilgili bir yenilik duymayalım. Bilim adamları sürekli insanların hayatını kolaylaştırmak için çalışırken, çeşitli sebeplerden dolayı saç dökülmesi problemi yaşayan kişileri de unutmuyorlar. Bu konuda gelinen son teknoloji olan saç protezi de bunun kanıtı olarak söylenebilir.

Saç Protezi Nedir?

Saç protezi, saç kaybı sorunu yaşayanlar için geliştirilen, saç kaybının yaşandığı bölgeye yönelik uygulanan bir işlemdir. Saç ekiminden farkları ise oldukça fazladır. Saç ekimi yaptırmak artık pek tercih edilmeyen bir yöntem olmakla birlikte, son zamanlarda talepler protez saç uygulaması üzerinde yoğunlaşmıştır.

Saç Ekimi ve Saç Protezinin Farkları

Saç ekiminde saç kaybı olan bölgeye başın saçlı bir bölgesinden saç takviyesi yapılır. Ancak her insanın her saç telinin kendine göre bir yapısı vardır. Hal böyle olunca da başın arka tarafındaki saçlar daha kalın ve serttir. O bölgeden alınıp başın ön bölgesine koyulan saçlar sert, kalın ve yapay bir görüntü oluşturur. Ama saç protezinde böyle bir sorun olmaz. Çünkü bu uygulamada saç bölgesindeki sorunlu kısım belirlenir ve yapılan birçok tetkikten sonra oraya uygun haricen saç takviyesi yapılır. Ayrıca saç ekimi sadece saç dökülme evresini tamamlamış kişilere yapılırken, saç protezinde böyle bir kriter yoktur. Her yaşta ve saç dökülmesinin her evresindeki kişilere saç protezi yapılabilir.

Aloepsi Hastalığının Nedenleri

Alopesi hastalığının nedenleri arasında genetik faktörler başta yer alır. Stresin yoğun olduğu ve psikolojiyi etkileyecek olaylar da bu hastalığa yol açar. Ayrıca anatomik olarak hücresel faktörlerden dolayı da ortaya çıkan bu hastalığın oluşmasında endokrin hormonunun düzensizliği, sinirsel sebepler de sayılabilir. Genellikle stresli dönemler yaşayan kişilerde bazı hormonların baskı oluşturmasından dolayı agresif hareket sergileyen bağışıklık sistemi kendi hücrelerine yabancılaşır ve bu hücrelere karşı hareket etmeye başlar. Bu olayın sonucu olarak da vücuttaki kıl kökleri bir kimyasal madde salgılar. Bu madde de saç dökülmesine yol açar. Yani alopesi hastalığının genel nedenlerini bir kez daha sıralamamız gerekirse, genetik faktörler, stresin yoğun olduğu dönemlerde vücutta ortaya çıkan reaksiyonlar, hormon düzensizlikleri, sinirsel faktörler olarak sıralayabiliriz. Ancak tüm bu saydığımız sebeplere rağmen alopesi hastalığının tam nedeni yine de bilinmemektedir. Ancak neden bilinmeyen bu hastalığın tek çözüm yolunun medikal saç uygulaması olduğunu sizlere net bir şekilde söylemek mümkündür.

Alopesi Hastalığına Çözüm

Vücudun salgıladığı bir kimyasal olan stokin maddesi sebebiyle ortaya çıkan bir hastalık olan alopesi için en etkili çözüm medikal saçtır. Son zamanlarda saç problemleri için kullanılan en etkili ve profesyonel yöntem medikal saç tekniğidir. Ayrıca bu sistem en modern ve seçkin yöntem olarak da bilinmektedir ve konu hakkında otorite olan kişilerden tam not almayı başarmıştır. Alopesi esasında dermatologlarca bir deri hastalığı olarak tanımlanır. Kendi içerisinde üç ayrı çeşide ayrılan bu hastalık, hastaların medikal saç tekniği yaptırması sonucu çözüme ulaşmaktadır.

Alopesi Çeşitleri Nelerdir?

Alopesi Areata:

Saç derisinde meydana gelen dairesel saç dökülmeleri şeklinde ortaya çıkar. Erkeklerde bazen sadece saç derisindeki dökülmelerle kalmayıp aynı sorun sakal bölgesinde de görülür. Tek bir dairesel bölge olarak ortaya çıkacağı gibi, birkaç bölgede de bu tarz dökülmelere rastlanabilir.

Alopes Totalis:

Saç derisindeki saçların hemen hemen hepsinin dökülmesi ile ortaya çıkan deri hastalığıdır. Saç derisi haricinde sakal bölgesinde, kaşlarda ve kirpiklerde de görüldüğü durumlar vardır.

Alopesi Universalis:

İnsanın tüm vücudundaki bütün kıl köklerinin hasarlı bir şekilde olması ve tüm vücuttaki kılların dökülmesi şeklinde ortaya çıkar. Dünya üzerinde çok az rastlanır olmasına rağmen, bu hastalığa yakalanan kişileri çok zorlu bir süreç beklemektedir. Dünyaca ünlü futbol hakemi Pierluigi Collina bu hastalıktan muzdariptir.

Alopesi İçin Diğer Çözüm Yöntemleri işe Yarar mı?

Saçı dökülen kişiler için üretilen dermatolojik birçok ürün vardır. Bunların başında çeşitli markaların ürettiği losyonlar ya da tedavi edici özelliğe sahip kremler sayılabilir. Ancak bu tip ürünlerin hiçbiri alopesi hastalığı için faydalı değildir. Bu hastalık için söylenebilecek tek çözüm yolu medikal saç yöntemidir. Medikal saç yöntemi alopesi hastalığına yakalanan kişiler için hayat kurtarıcı niteliktedir. Çünkü bu hastalar bedenlerindeki bu olumsuz değişiklikten dolayı çok büyük psikolojik sorunlar yaşamaktadır. Hayatlarını neredeyse bu hastalık yüzünden bitmiş olarak gören pek çok sayıda kişi medikal saç yöntemi sayesinde tekrar hayatla barışmıştır.

Bizi Tercih Etmek İsterseniz…

Biz de New Hair olarak alopesi hastalarına medikal saç uygulaması konusunda yardımcı olmaktayız. Bizi tercih ettiğiniz ya da bizimle iletişime geçtiğiniz takdirde, uzman kadromuzdan bir deri hastalığı olan alopesi hakkında öğrenmek istediğiniz her şeyi öğrenebilir ve bu hastalığın tek çözüm yolu olan medikal saç hakkında da çok detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. 2000 senesinden beri pek çok kişiye saç dökülmesi konusunda yardımcı olmuş ve saç problemlerini çözmüş olmaktan guru duyduğumuz gibi size de çözüm üretmekten mutluluk duyacağız. Bünyemizde çalışan uzman kadromuz konusunda profesyonel kişilerden oluşmuştur. Firma olarak müşteri sorununa tam odaklı çalışarak yine hata memnuniyetini daima ön planda tutmayı amaç belirlemememiz sayesinde başarıya giden yolda emin adımlarla ilerlemekteyiz. Diğer tüm saç problemi problemi yaşayan kişilere çözümler ürettiğimiz, sorunlarını çözdüğümüz gibi alopesi hastalarına da en profesyonel şekilde gerçekleştirdiğimiz medikal saç uygulamamızla hizmet vermekteyiz. İddia ettiğimiz şekilde kaliteli ve uzman çalışma arkadaşlarımız sizlerin yapılan işlem ve uygulamalardan memnun olmanız ve hayatınızın bundan sonraki döneminde saç problemini kafanızdan silip atmış şekilde yaşamanız için çalışmaktan zevk duyarlar.