New Hair

Türkiye'nin En Kaliteli Protez Saç Merkezi

Saç Koparma Hastalığı (Trikotillomani) Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

12 Ocak 2022

Trikotillomani, halk arasında saç koparma hastalığı olarak bilinmektedir.

Saç koparma hastalığı ( Trikotilomani), dürtü bozuklukları içinde yer almaktadır. Kişilerde depresyon gibi birçok sorunlara da neden olabiliyor. Kişide zamanla utanç hissine ve özgüven düşüklüğüne de neden olabilmektedir.

Günümüzde tedavi edilebilen bir hastalık olarak değerlendirilmekte olan Saç koparma hastalığı ilaç tedavisi veya davranış terapisi ile de tedavi edilebilmektedir.

Saç Koparma Hastalığı Nedir?

Kişinin kendi saçını fark edilir biçimde ve sık sık yolması davranışında bulunmasına Saç Koparma Hastalığı (Trikotillomani) denir.

Saç Koparma Hastalığı, gerek ergenlerde gerekse yetişkinlerde de görülebilmektedir. Çoğunlukla yaşanan sıkıntı ve stres sonrasında ortaya çıkmaktadır.

Saç Koparma Hastalığı, kişi haz ve rahatlama hissini takiben, üzüntü ve suçluluk duymaktadır. Saç Koparma Hastalığı çeken kişiler saçlarını yolmak için genelde yatak odası veya banyoları tercih etmektedir. Kişiler kitap okurken veya televizyon izlerken de fark etmeden saçlarını koparabilir.

Trikotillomani: Saç Koparma Hastalığı Nedir?

Trikotillomani Depresyon, Obsesif Kompulsif Bozukluğu ve İnternet Bağımlılığı gibi psikiyatrik sorunlarla bir arada görülebiliyor

Trikotillomani (Saç Koparma Hastalığı) Ne Demek?

1889 yılında Trikotillomani (Saç Koparma Hastalığı) psikolojik bir bozukluk olarak literatürde yer almıştır. Fransız cilt hastalıkları uzmanı dermatolog Francois Hallopeau tarafından tanımlanmıştır.

Trikotillomani, temel olarak eski Yunanca bir sözcük olan “saç koparıyorum” anlamına gelmektedir. Saç Koparma hastalığı olan kişi, saçını tekrarlayan biçimde koparır haz alır. Bu durum ruhsal bozukluk olarak değerlendirilmektedir.

Saç koparma bozukluğu nedenler nelerdir ?

Trikotillomani genelde;
– Depresyon,
– Obsesif Kompulsif Bozukluğu ve
– İnternet Bağımlılığı gibi psikiyatrik sorunlarla bir arada da görülebiliyor.
– Hastaların sıkıntıları televizyon veya bilgisayar karşısında fazla kaldıklarında artabiliyor.

Saç koparma bozukluğu olan kişilerin bir bölümü yoldukları saçlarını yutabiliyor. Bu nedenle saçlarını kopardıktan sonra yutan hastalar, ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilmekte. Ve durumun sonunda ameliyat olmak zorunda kalabilmektedirler.

Saç Koparma Bozukluğunun Sebebi Nedir?

Saç koparma hastalığı psikiyatride;

– Piromani,
– Kleptomani ve
– Kompulsif kumar oynama gibi

dürtü kontrol bozuklukları içinde sınıflandırılmaktadır.

Trikotillomani hastalığında genetik, duygusal ve çevresel faktörler oldukça etkili olarak görülmekte. Bu hastalığının, tıp literatüründe henüz bilinen kesin bir sebebi bulunmamaktadır.

Saç Koparma Hastalığı (Trikotillomani) Kimlerde Görülür?

Saç Koparma Hastalığı (Trikotillomani) her yaştaki kişilerde görülebilmektedir.

Trikotilomani ( Saç Koparma) hastalığı çocukluk döneminde kız ve erkeklerde eşit oranda görülmekte. Ancak yetişkin yaşa ulaşıldığında bu kez hastalığın %80 ila 90 arasında kadınlarda daha fazla olduğu gözlenmektedir.

Saç Koparma Ağrılı Mıdır?

Saç koparma ağrılı mıdır? Sorusunun yanıtı hastaya göre farklılık göstermektedir. Bazı hastalar, söz konusu saç koparma eyleminin ağrılı olmasından çok rahatlatan bir durum olduğunu söylemektedir.

Öte yandan bazı hastalar ise, durumu bir yerin çok kaşınmasının ardından oluşan rahatlamaya benzetmektedir.

Acı duymalarına rağmen, saçı koparma dürtüsüne karşı koyamadıklarını söyleyen hastalarda var.

 

Protez saç

New Hair olarak müşterilerimize sağlıklı bir şekilde ve güvenle bu yönde sayısız seçenek sunmaktayız

Saç Koparma Hastalığı (Trikotillomani) ve Protez Saç

Saç Koparma Hastalığı (Trikotillomani) nedeniyle protez saç uygulamalarına ihtiyaç duyulmaktadır.

Bazen çevre faktörleri bazen de sağlık sorunları nedeni ile saçlar azalabilmekte, seyrelmekte ya da dökülmekte. Bu durum kişi için sosyal yaşam, iş hayatı ve özel yaşantı da ciddi problem yaratabiliyor. Oysa günümüzde çok kolay koşullarla ulaşılabilen protez saç uygulamaları sayesinde bu sorundan kurtulmak mümkün olabiliyor.

Protez Saç Fiyatları

New Hair protez saç uygulamalarında ekonomik ve ulaşılabilir fiyatlardan oluşan çözümler sunmaktadır.

New Hair olarak müşterilerimize sağlıklı bir şekilde ve güvenle bu yönde sayısız seçenek sunmaktayız.

Protez saç ihtiyacı olan müşterimize ihtiyaç duyduğu biçimde, yüzde yüz insan saçından üretilen uygulamalar sunmaktayız.

Sağlık kurallarına uygun biçimde natürel olarak üretilen saç protezi kişiden alınan ölçüler doğrultusunda özel olarak hazırlanır. Ve kişiye uygulanan Saç Protezi, doğal saç yönüne göre uygulanıp, doğal biçimde şekil verilir.

Kalitemizi ve farkımızı test etmek için ilk fırsatta randevu alınız. Randevu İçin Tıklayın

İsterseniz New Hair Facebook sayfamızdan da bizi takip edebilirsiniz.