Trikotilomani (TRK), halk arasında saç koparma hastalığı olarak bilinmektedir. Aynı zamanda bu hastalık, kişilerde depresyon gibi farklı birçok psikiyatrik sorunlara da neden olabiliyor. Trikotilomani (TRK) yani saç koparma hastalığı, dürtü bozuklukları içinde yer almaktadır ve günümüzde tedavi edilebilen bir hastalık olarak değerlendirilmektedir. İlaç tedavisi veya davranış terapisi sayesinde hasta olan kişiler kolaylıkla tedavi edilebilmekte.

Saç Koparma Hastalığı Nedir?

Trikotillomani hastalığında, kişi kendi saçını fark edilir biçimde ve sık sık yolması davranışında bulunur. Hastalık, gerek ergenlerde gerekse yetişkinlerde de görülebilmektedir. Çoğunlukla yaşanan sıkıntı ve stres sonrasında ortaya çıkmaktadır.

Trikotillomani hastalığında, diğer dürtü kontrol bozukluklarında olduğu üzere kişi haz ve rahatlama hissini takiben, üzüntü ve suçluluk duymaktadır. Bu hastalığı çeken kişiler saçlarını yolmak için genelde yatak odası veya banyoları tercih etmektedir. Kişiler bazen kitap okurken veya televizyon izlerken de fark etmeden saçlarını yolabilmektedir.

Trikotillomani: Saç Koparma Hastalığı Nedir?
Trikotillomani Depresyon, Obsesif Kompulsif Bozukluğu ve İnternet Bağımlılığı gibi psikiyatrik sorunlarla bir arada görülebiliyor

 

Trikotillomani Ne Demek?

Trikotilomani hastalığı, 1889 yılında Fransız cilt hastalıkları uzmanı dermatolog Francois Hallopeau tarafından tanımlanan ruhsal bir bozukluk olarak literatürde yer almıştır.  Trikotillomani – saç koparma hastalığı, temel olarak eski Yunanca bir sözcük olan “saç koparıyorum” anlamına gelmekte. Hastalığı olan kişinin saçını tekrarlayan biçimde koparması ve saç koparırken aldığı haz aldığı ruhsal bozukluk olarak değerlendiriliyor.

Trikotillomani genelde Depresyon, Obsesif Kompulsif Bozukluğu ve İnternet Bağımlılığı gibi psikiyatrik sorunlarla bir arada da görülebiliyor. Öte yandan, hastaların sıkıntıları televizyon veya bilgisayar karşısında fazla kaldıklarında artabiliyor. Saç yolan hastaların bir bölümü yoldukları saçlarla ağızlarında oynayabiliyor, çiğniyor veya yalayarak yutabiliyor. Bu nedenle saçlarını kopardıktan sonra yutan hastalar, yuttukları saçların bağırsaklarında yumak şeklinde birikmesi nedeniyle, ciddi sağlık sorunları yaşayıp ameliyat olmak sorunda kalabiliyor.

Trikotillomani’nin Sebebi Nedir?

Trikotilomani (TRK) veya halk arasında bilinen adı ile saç koparma hastalığı psikiyatride Piromani, Kleptomani ve Kompulsif kumar oynama dürtü kontrol bozuklukları içinde sınıflandırılmaktadır. Beyinde oluşan değişiklikler, diğer hastalıklardan farkları ya da hastalarda şiddetlenmeyi tetikleyen unsurlar hala araştırılmaktadır. Alkolizm, Patolojik Kumar, depresyon ve diğer çok psikiyatrik hastalıklardaki gibi Trikotillomani de genetik, duygusal ve çevresel faktörler oldukça etkili olarak görülüyor. Bu çerçevede Trikotilomani veya halk arasında bilinen adı ile saç koparma hastalığının, tıp literatüründe henüz bilinen kesin bir sebebi bulunmamaktadır.

Trikotillomani Kimlerde Görülür?

Hastalık her yaş, etnik grup, cinsiyet, millet ve sosyoekonomik düzeyden olan kişilerde görülebilmektedir.

Trikotilomani (TRK) hastalığı çocukluk döneminde kız ve erkeklerde eşit oranda iken, yetişkin yaşa ulaşıldığında bu kez hastalığın %80 ila 90 arasında kadınlarda daha fazla olduğu gözlenmektedir. Aynı zamanda annenin hastalığı veya hastaneye yatırılması, annenin işe başlaması, annenin evden ayrılması, boşanma, aileye yeni bir bebeğin gelmesi ya da cinsel tacize uğrama gibi durumlar da hastalığın ortaya çıkmasına neden teşkil ediyor.

Bu hastalık nedeniyle kadın veya erkekler yaşanan saç koparma sonucu oluşan saç dökülmesi nedeniyle, saç gürleştirme veya protez saç uygulamalarına ciddi oranda ihtiyaç duymaktadır. New Hair, Saç protezi uygulamalarında hem kadın protez saç hem de erkek protez saç için oldukça ekonomik ve ulaşılabilir fiyatlardan oluşan çözümler sunmaktadır.

Saç Koparma Ağrılı Mıdır?

Saç koparma ağrılı mıdır? Sorusunun yanıtı hastaya göre farklılık göstermektedir. Bazı hastalar, söz konusu saç koparma eyleminin ağrılı olmasından çok rahatlatan bir durum olduğunu söylemektedir.

Öte yandan bazı hastalar ise, durumu bir yerin çok kaşınmasının ardından oluşan rahatlamaya benzetmektedir.

Acı duymalarına rağmen, saçı koparma dürtüsüne karşı koyamadıklarını söyleyen hastalarda var.

Protez saç
New Hair olarak müşterilerimize sağlıklı bir şekilde ve güvenle bu yönde sayısız seçenek sunmaktayız

Protez Saç

Farklı zamanlarda kadın veya erkeklerde oluşan saç dökülmeleri bazen çevre faktörleri bazen de sağlık sorunları nedeni ile azalabiliyor, seyreliyor ya da dökülüyor. Bu durum kişi için sosyal yaşam, iş hayatı ve özel yaşantı da ciddi problem yaratabiliyor. Oysa günümüzde çok kolay ulaşılan koşullarla protez saç uygulamaları sayesinde bu sorundan kurtulmak mümkün.

New Hair olarak müşterilerimize sağlıklı bir şekilde ve güvenle bu yönde sayısız seçenek sunmaktayız. Protez saç ihtiyacı olan müşterimize ihtiyaç duyduğu bölge veya şekle uygun biçimde, yüzde yüz insan saçından üretilen uygulamalar sunmaktayız. Sağlık kurallarına uygun biçimde natürel olarak üretilen saç protezi kişiden alınan ölçüler doğrultusunda özel olarak hazırlanır. Son olarak kişiye uygulanan Saç Protezi, doğal saç yönüne göre uygulanıp, doğal biçimde şekillendirilir.

Yorum Yap