New Hair

Türkiye'nin En Kaliteli Protez Saç Merkezi

Alopesi Areata Nedir? Saçkıran Belirtileri ve Saçkıran Tedavisi

6 Ağustos 2022

Alopesi areata, vücudun kendi saç köklerine (kılların çıktığı yer) saldırmasıyla gelişen ve vücudun herhangi bir yerinde saç dökülmesine neden olabilen bir hastalıktır. Alopesi areata halk arasındaki ismi ile Saçkıran saç kaybına neden olan bir otoimmün bozukluğudur. Otoimmün bozukluk ise bağışıklık sistemimizin kendi hücre ve dokularına karşı mücadeleye girişmesidir.

Saçkıran, görülen kişilerin kafa derisinde yuvarlak veya yama şeklinde saç dökülmesi oluşur.

Alopesi areata, görülen insanlar genellikle sağlıklıdır. Saç dökülmesi ve bazen de tırnaklarda sertlik, renk değişikliği veya çöküklükler (yüksük tırnak) görülür.

Saçkıran durumlarında saç dökülmesi tahmin edilemez olma eğilimindedir. Saç, tedavi edilmeden yeniden çıkabilir. Saç yeniden uzadığında tekrar dökülebilir veya dökülmeyebilir.

Alopesi areata tırnakları da etkiliyor, sertlik, renk değişikliği veya çöküklükler (yüksük tırnak) tırnaklar görebilirsiniz. Bazı insanlar da kırmızı tırnaklar da görülebilir.

Saçkıran nedir, neden olur? Alopesi areata belirtileri nelerdir ve nasıl tedavi edildiğini öğrenin.

Alopesi areata (Saçkıran) değildir.

ALOPESİ AREATA (SAÇKIRAN) NEDİR?

Saç, deri, sakal bölgesi, kaşlar, kirpikler ve diğer vücut kıllarının dökülmesine neden olan hastalığa halk arasında saçkıran tıbbi adıyla alopesi areata denir. Saçkıran cildinizin, saçınızın ve tırnaklarınızın ölü dokularında yaşayan küf benzeri mantarların neden olduğu bir cilt enfeksiyonudur.

Saçkıran saçlı deride bir ya da birden fazla düzgün, oval ve tüysüz bölgelerde kendini gösterir. Etkilenen bölgedeki cilt sağlıklıdır ve ciltte iltihabi durum söz konusu değildir. Saç dökülmesi genellikle kafa derisinde başlar.

Alopesi areata kafa derisi üzerinde dairesel olan dökülmeye neden olur. Saçkıran sakal bölgesinde seyrekliklerin görülmesi şeklinde belirtileri vardır. Bu dökülmede tek bir alan olabileceği gibi birden fazla alanda da dökülme meydana gelebilir.

ALOPESİ AREATA NE ZAMAN BAŞLAR?

Saçkıran (Alopesi areata) her yaşta görülebilir; ancak çoğu insan da çocukluk veya gençlik yıllarında görülür. Saçkıran (Alopesi areata) rahatsızlığı başladıktan sonra saçların yaklaşık yarısı tedavi olmaksızın 12 ay içinde yeniden çıktığını görülür.

Saç yeniden uzadığında ise bir daha asla dökülmeyebilir. Saç dökülmesi ve yeniden çıkması durumu da mümkündür.

Anne ve Babada Alopesi Areata Varsa, Çocukta Alopesi Olur Mu?

Bir ebeveyn veya yakın akrabada alopesi areata varsa, çocuğun da bu hastalığı geliştirme riski daha yüksektir. Risk daha büyük olmakla birlikte, bu artan riske sahip her çocuk alopesi areata görülmez.

Alopesi Areata İçin Yeni tedaviye yol açan araştırma

Saç dökülmesi kişinin yaşam kalitesini büyük ölçüde etkileyebileceğinden, araştırmacılar alopesi areata hastalığının tedavisi için çalışmaya devam ediyor. Bu araştırmaların çoğu, daha etkili tedaviler geliştirmeye odaklanmaktadır. Bu, özellikle yaygın saç dökülmesi yaşayan hastalara yeni bir umut veriyor.

protez saç

Alopesi areata (Saçkıran) sorunu için protez saç kullanabilirsiniz

Saçkıran bulaşır mı?

Halk arasında saçkıran hastalığı olarak bilinen alopesi areata bulaşıcı değildir. Saçkıran saç kaybı yapsa da bulaşıcı bir özelliği yoktur.

ALOPESİ AREATA TÜRLERİ NELERDİR?

Başlıca Alopesi areata türleri şunlardır:

Alopesi areata : Alopesi, kellik için kullanılan tıbbi terimdir. Alopesi areata yani düzensiz kellik, kafa derisi, sakal bölgesi, kaşlar, kirpikler, koltuk altları, burnunuzun içi veya kulaklar dahil olmak üzere vücudun herhangi bir yerinde görülebilir.

Alopesi totalis : Kişi kafa derisindeki tüm saçları kaybeder, bu nedenle kafa derisi tamamen keldir.

Alopecia universalis : Kişi tüm saçlarını kaybeder ve tüm vücudu tüysüz kalır.

Alopesi Areatanın Belirtileri Nelerdir?

Alopesi areata genellikle kafa derisinde veya bazende vücudunuzun herhangi bir yerinde saç dökülmesine neden olabilir. Bazı kişilerde kirpik, kaş veya sakal bölgesi gibi vücudun başka bölgelerinde de saç dökülmesi görülür. Saç dökülmesi herhangi bir kızarıklık veya yara izi belirtisi olmadan oluşur.

Alopesi Areata Nadiren Görülen Belirtileri Nelerdir?

Alopesi Areatanın tek belirtisi ani saç dökülmesidir. Saç dökülmesi yamaları daha da büyüyebilir. Bazen yamalar büyür ve büyük bir kel nokta haline gelir.

Soğuk, alopesi areata için bir tetikleyici olabilir. Bazı bilimsel çalışmalarda, araştırmacılar, alopesi areata teşhisi konan kişilerin en sık Kasım ayında, ardından Ekim ve Ocak aylarında saç dökülmesi yaşadıklarını belirledi. Hastalar en az Mayıs ve Ağustos aylarında bu rahatsızlıkla karşılaşır.

Alopesi areata  varsa, genellikle ağrıya veya başka semptomlara neden olmaz. Ancak bazı kişiler, saçlarını kaybetmeden hemen önce, saçların döküleceği ciltte karıncalanma, kaşıntı veya yanma hissettiklerini belirttiği saptanmıştır.

Vücudunuzun her yerinde saçların tamamen dökülmesine neden olan alopesi üniversalis varsa, tırnaklarınız aşırı derecede kırılgan hale gelebilir ve çatlayabilir. Bu acı verici olabilir.

Alopesi Areata Neden Olur?

Alopesi areata otoimmün bir hastalıktır. Bu, bağışıklık sisteminizin yanlışlıkla vücudunuzun bir kısmına saldırdığı anlamına gelir.

Alopesi areatanız olduğunda, bağışıklık sistemindeki hücreler saç foliküllerini (vücudunuzun saç yapan kısmı) çevreler ve onlara saldırır. Bir saç folikülüne yapılan bu saldırı, saçların dökülmesine neden olur.

Bağışıklık sisteminiz ne kadar çok saç köküne saldırırsa, o kadar çok saç kaybınız olur.

Bu saldırı saç dökülmesine neden olurken, saldırının nadiren saç köklerini yok ettiğini bilmek önemlidir. Bu, saçınızın yeniden çıkabileceği anlamına gelir. Saç dökülmesi ne kadar az olursa, saçınızın kendi kendine yeniden çıkma olasılığı o kadar yüksek olur.

D Vitamini Eksikliği Alopesi Areataya Neden Olur mu?

Araştırmalar, multipl skleroz veya romatoid artrit gibi belirli otoimmün hastalıkları olan kişilerde D vitamini eksikliği olduğunu bulmuştur.

Alopesi Areata Kimlerde Görülür?

Herkeste alopesi areata görülebilir, bazı insanlarda görülme riski daha yüksektir. Olasılığı en yüksek olanlar:

 • Alopesi areatalı yakın bir akraba: Alopesi areatalı kişilerin yaklaşık %10 ila %20’sinin bir aile üyesinde olduğu tahmin edilmektedir. Birçok kişi saç dökülmesini saklamaya çalıştığı için bu oran daha yüksek olabilir
 • Astım, saman nezlesi, atopik dermatit, tiroid hastalığı, vitiligo veya Down sendromu: Araştırmalar, bu hastalıklardan birine sahip kişilerin alopesi areata alma olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir

Alopesi Areata Ne Zaman Başlar?

Her yaşta alopesi areata olabilirsiniz; bununla birlikte, çoğu insan bunu 30 yaşına kadar geçirebilir. Birçoğu için bu hastalık çocukluk veya gençlik yıllarında başlar.

Alopesi Areata Tedavi Edilebilir Mi?

Alopesi areata tedavi edilemez; ancak, saçları yeniden büyütmek mümkündür. Bazı insanlar için herhangi bir yardım almadan yeniden büyüme gerçekleşir. Alopesi areata tedavi edilemediği için yeniden çıkan kişilerde daha sonra saç dökülmesi daha fazla olabilir. Bazı insanların saç dökülmesi ve yeniden çıkma döngüleri vardır.

protez saç

Not: Saçınız kendi kendine uzamıyorsa, bu konuda tıbbi tedaviler yardımcı olabilir.

ALOPESİ AREATA TANI VE TEDAVİSİ

Birçok şey saç dökülmesine neden olabilir. Size doğru tedaviyi sağlamak için saç dökülmesine neyin neden olduğunu bilmek önemlidir.

Dermatologlar, saç dökülmesini teşhis etme ve hastalarına saçlarını yeniden büyütmelerine neyin yardımcı olabileceği konusunda danışmanlık yapma konusunda uzmanlığa sahiptir.

Dermatologlar Alopesi Areatayı Nasıl Teşhis Eder?

Saç dökülmesinin pek çok nedeni olduğundan, saç dökülmesinin nedeninin alopesi areata olduğundan emin olmak için bazen test yapılması gerekir.

Kan testi, bağışıklık sisteminin neden olduğu diğer hastalıkları arayabilir. Bazen başka testler gereklidir. Alopesi areatanız varsa, dermatoloğunuz hastalığın yaşamınızı nasıl etkilediği ve tedavi önerilip önerilmediği konusunda size bilgi verilecektir.

Dermatologlar Alopesi Areatayı Nasıl Tedavi Eder?

Teşhisinizi yeni aldıysanız ve bir yıldan daha kısa bir süredir alopesi areatanız varsa, dermatoloğunu bekle ve gör yaklaşımı önerebilir. Saçlarınız kendi kendine uzayabilir ve bu da tedaviyi gereksiz kılar.

Tedavi gerekli olduğunda dermatoloğun aşağıdakiler dahil birçok faktörü dikkate alacaktır:

 • Yaşınız
 • Sahip olduğunuz saç dökülmesi miktarı
 • saç dökülmesi nerede

Hiçbir tedavinin herkes için işe yaramadığını bilmek önemlidir. Yardımcı olan birini bulmak için birkaç çeşit tedavi veya farklı ilaç denemeniz gerekebilir. İşte dermatoloğunun önerebileceği şeyler.

Kirpik kaybı

Kirpiklerimiz gözlerimizi korur. Kirpiklerinizin bir kısmını (veya tamamını) kaybederseniz, dermatoloğun gözlerinizi korumaya yardımcı olmak için tedavi planınıza aşağıdakilerden birini veya birkaçını dahil edebilir:

 • Sahte kirpikler
 • Gözlük: Gözlük takmak gözlerinizi korumaya yardımcı olur ve saç dökülmesini daha az fark edilir hale getirir
 • Onaylanmış reçeteli ilaçlar

Kaş kaybı

Alopesi areata kaşlarınızı kaybetmenize neden oluyorsa dermatoloğun aşağıdakilerden birini önerebilir:

 • Yapışkan kaşlar
 • Yarı kalıcı dövme
 • Onaylanmış reçeteli ilaçlar

Çok (veya hızlı) saç dökülmesi

Alopesi areata yaygın saç dökülmesine, kafa derisinde tamamen saç dökülmesine (alopecia totalis) veya tüm saçların dökülmesine (alopecia universalis) neden olduğunda, çok az insan yardım almadan saçlarını yeniden uzatır.

Bu tür saç dökülmeniz varsa dermatoloğun şunları önerebilir:

 • Bağışıklık sisteminizi saç köklerinize saldırmayı durduracak onaylanmış receteli ilaçlar
 • Peruk, postiş veya saç protezi: Dermatoloğun bu seçeneği birkaç nedenden dolayı önerebilir. Tedavi zaman alır ve protez saç, saç dökülmesini doğru şekilde kapatabilir. Saç dökülmesi saygınızı düşürdüyse veya endişeli veya depresif hissetmenize neden oluyorsa bu önemlidir

Saç protezi tam olarak nedir?

Mükemmel bir uyum sağlamaya yardımcı olmak için özel olarak üretilmiş yüzde 100 insan saçı bir uygulamadır. Saç protezi için diğer isimler:

protez saç

Protez saç ile yeni bir saç stiline sahip olabilirsiniz

ALOPESİ AREATA KİŞİSEL BAKIM

Saç dökülmesi kanser belirtisi DEĞİLDİR.

Alopesi areata üzerinde kontrol kazanmanıza yardımcı olmak için yapabileceğiniz şeyler

Alopesi areata, hayatınızın birçok alanını etkileyebilecek tıbbi bir durumdur. Aşağıdakiler daha iyi hissetmenize yardımcı olabilir:

 • Alopesi areataya sahip olmak kanser belirtisi değildir. Aslında, alopesi areata olan birçok insan sağlıklıdır
 • Alopesi areata durumunda uzmanlığa sahip bir doktora görünmelisin. Uzman dermatolog, sizinle birlikte size en uygun tedavileri bulmak için çalışabilir. Bazen dermatologun bekle ve gör yaklaşımı vereceğini bilmek önemlidir. Birkaç parça saç dökülmesi varsa, saçınızın kendi kendine yeniden çıkması olasıdır. Dermatologlar ayrıca size yardımcı olabilecek kişisel bakım ipuçları verebilirler
 • Doktorunuza tırnak değişiklikleriniz varsa onlardan bahsedin. Alopesi areata tırnaklarınızda da değişikliklere neden olabilir. Tırnaklarınızda bir değişiklik fark ederseniz doktorunuza bildiriniz. Tırnak değişiklikleri kötüleşirse, ağrı hissetmeye başlayabilirsiniz. Bazı tırnak değişiklikleri, yazı yazmak veya enstrüman çalmak gibi günlük aktiviteleri etkileyebilir. Dermatoloğun, tırnaklarınızı tedavi etmeniz gerekip gerekmediğini size söyleyebilir
 • Etkilenen bölgeleri soğuktan koruyun. Vücudunuzdaki saç dökülmesi sizi soğuğa karşı aşırı hassas hale getirebilir. Şapka ve atkılarla sıcak tutun
 • Kaşlarınızı veya kirpiklerinizi kaybederseniz gözlerinizi koruyun. Her iki bölgede de saç dökülürse, gözlerinizi korumak için şunları yapabilirsiniz:
  • Sahte kirpikler takabilirsiniz
  • Yapışkan kaşları uygulayabilirsiniz
  • Gözlerinizi korumak için gözlük takabilirsiniz
 • Kafanızda saç dökülürse, dışarı çıkmadan şapka takarak cildinizi koruyun. Bu, cildinizin daha rahat hissetmesine yardımcı olacaktır
 • Strese girmekten kaçınmaya çalışın. Alopesi areata’nız olduğunda, beklenmedik saç dökülmesi ve yeniden büyüme yaşayabilirsiniz. Bu hastalıkla yaşayan birçok insan, bir saç dökülmesi döngüsünden önce genellikle stresli hissettiklerini söylüyor
 • Doktorunuzun önerdiği sıklıkta kontrol olun. Alopesi areatası olan birçok kişi sağlıklı olsa da, tiroid hastalığı gibi başka hastalıklara yakalanma riskiniz daha yüksektir. Bu hastalıklar ne kadar erken bulunursa, kontrol edilmesi o kadar kolay olur
 • Birçok insanın saç dökülmesi ile beklenmedik bir şekilde karşılaşabilir. Saç dökülmesi durumlarında protez saç uygulaması kullanabilirsiniz

Saç Protezi ile ilgili kullanıcı yorumlarını New Hair Instagram sayfasından da takip edebilirsiniz.

Not: Özel tıbbi durumunuz ve tedavileriniz hakkında doktorunuz ile konuşmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Bu web sitesinde yer alan bilgiler yardımcı ve eğitici olma amaçlıdır, ancak tıbbi tavsiye yerine geçmez

F