Kemoterapide Saç Ne Zaman Dökülür? Sorusu, hasta veya sağlıklı herkesin en çok merak ettiği soruların başında geliyor. Herhangi bir kanser türüne yönelik tedavi amaçlı Kemoterapiye bağlı olarak Kemoterapi Saç Dökülmesi, genelde bütün hastaların karşılaştığı bir yan etki olarak görülmektedir.

Kemoterapi Saç Dökülmesi, kemoterapi tedavisi gören hastalardaki saç dökülmesi genellikle, kemoterapi aldıktan 15 ila 20 gün sonra görülmektedir. Hastaların saçları Kemoterapi tedavisi bittikten ortalama 2-3 ay sonra saçlarınız yeniden çıkmaya başlar. Aslında Kemoterapi tedavisi gören bütün hastalar, yaşadıkları saç dökülmesinin geçici bir yan etki olduğunu unutmamalı.

Kemoterapide Saç Dökülmesi Nedir?

Sağlık sorunlarından en önemlisi olarak değerlendirilen kanser, ağır tedavi yöntemleri nedeniyle çoğu zaman hastanın hem bünyesini hem de psikolojisini yormaktadır. Ağır tedavi sürecinin yanında fiziksel yan etkiler de hastaları fazlası ile olumsuz etkilemektedir. Kan değerlerinin değişmesi, kusma ve bulantının yanı sıra, hastaların bu sıkıntılara- ağrılarına ek olarak kemoterapinin yol açtığı Kemoterapide Saç Dökülmesi motivasyon olarak onları fazlası ile sıkıntıya sokar. Aslında, genel olarak saç dökülmesi kemoterapi alan hastaların tedavisinde en sık görülen yan etkilerindendir.

Kemoterapi tedavisi hastalarda kanser hücreleri ile beraber saç hücrelerini de etkilediğinden saç dökülmesine yol açar. Hastaların tedavisi sırasında meydana gelen bu saç dökülmesi sürecinde vücuttaki; kaş, kirpik, sakal, bıyık, kol ve bacaklar gibi diğer tüyler de dökülebiliyor ve bu duruma Alopesi deniliyor. kemoterapiye bağlı saç dökülmesi, Kemoterapi tedavisinde ilacın tipine ve dozuna bağlı olarak değişmekle beraber öncelikle saçlarda dökülme ile başlıyor.

Bu süreçte hastanın saçları kemoterapi almaya başladıktan 2 ila 3 hafta sonra dökülmeye başlar. Tedavinin zorlu yan yan etkileri kadar saç ve vücuttaki diğer tüylerin dökülmesi de hastayı moral- motivasyon açısından fazlası ile olumsuz etkiler. Bu nedenle çoğu kemoterapi gören hasta, Kemoterapide Saç Dökülmesi sırasında büyük üzüntü duyar ve ruhsal açıdan büyük rahatsızlık hisseder. Hastaların tedavi nedeniyle dökülen saçları kemoterapinin son kürünün sonrasındaki 2 ila 3 ay içinde uzamaya başlar. Bu süreçte hastaların ortalama %95’inde ilk bir yıl içinde saçların uzama süreci de tamamlanmış olur.

Kemoterapide Protez Saç Kimler Kullanabilir?

Protez saç, herkese uygulanabiliyor. Aynı zamanda konforlu kullanım olanağı ve kişinin kendi saçı örnek alınarak üretiliyor olması nedeniyle, en çok tercih edilen uygulamalardandır. Günümüzde gerek olumsuz çevre sorunları ve gerekse farklı sağlık sorunları nedeni ile kişilerin saçları bütün veya kısmen dökülebiliyor. Örneğin, kemoterapi veya radyoterapi tedavisi gören hastalar tedavinin yan etkisi olarak saç dökülmesi ile yüz yüze gelmektedir.

Bu süreçte tedavi nedeni ile saçları dökülen hastalar için protez saç uygulaması kişilere hem fiziksel hem de psikolojik açıdan önemli motivasyon desteği sağlamaktadır. Bu nedenle böylesi istenmeyen veya beklenmedik saç dökülmesi durumlarında kişinin en kaliteli ve sağlıklı doğru seçimi, saç protez uygulaması olacaktır. 

Kemoterapide Tedavilerinde Protez Saç Uygulamaları

Protez saç uygulamalarında, güvenilir bir merkezde ve kaliteli malzemelerle hazırlanan protez saçın tedavi sürecinde olan bir kemoterapi hastasına hiçbir zararı olmamaktadır. Öyle ki, protez saç yöntemlerinde yer alan bütün ürünler yıllardır sağlık alanında güvenle yer alan medikal ürünler ve kişiye hiçbir zararları bulunmamaktadır.

Kemoterapi Tedavilerinde Protez Saç Zararlı Mı?

Kaliteli ve güvenilir merkezlerde yapılan protez saçların FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) onayı bulunduğunu da unutmamak gerekir. Böylece kemoterapi hastaları da güvenle protez saç uygulamalarından hiçbir zarar görmeden yararlanabilir.

Protez Saç Belli Olur Mu?

Protez saç uygulamalarında öncelikle kişinin sıkıntılı – dökülen veya seyrelen saç bölgesine uygun bir tasarım yapılır. Söz konusu özenle hazırlanan tasarım daha sonra kişinin başına en doğal duracak şekilde uygulanır. Saç protezi uygulanan kişiler bu sayede doğal ve eskisinden daha gür saçlara kavuşur. Normal saçlardan ayırt edilemeyen protez saç kullanan kişi herkesin yaptığı gibi duş alabilir, yüzebilir, spor yapabilir ve her türlü sosyal aktiviteye rahatlıkla devam edebilir. Söz konusu uygulama erkek protez saç ve kadın protez saç için de geçerlidir. Saç yoğunluğunu daha fazla gür göstererek alımlı olmak isteyen kadınlar da Saç Gürleştirme konusunda yardım almaktadır. Ayrıca, Saç Koparma Hastalığı olan kişiler içinde çeşitli çözüm uygulamaları için güvenle New Hair’i tercih edilmektedir. New Hair’de, her kişi ve sorun için güvenle en uygun ve sağlıklı özel çözüm sunulmaktadır.

Yorum Yap