New Hair

Türkiye'nin En Kaliteli Protez Saç Merkezi

Kemoterapide Saç Ne Zaman Dökülür? Ne Zaman Çıkar?

27 Ağustos 2022

Kemoterapi saç dökülmesi, kemoterapi ilacının türüne veya kullanılan ilaçların kombinasyonuna, doza ve sahip olduğunuz kanser türüne göre değişir. Doktorunuz, tedavinizle saç dökülmesi riskiniz olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir, ancak aynı ilacı kullanırken bile kişiden kişiye değişebileceğini unutmayın. Bu makale Kemoterapi saç dökülmesi zaman çizelgesini, saçınıza nasıl bakım yapacağınızı ve saç dökülmesine nasıl hazırlanacağınızı, saç dökülmesinden sonra saç derinize nasıl bakım yapacağınızı ve saçların yeniden uzama zamanının nasıl olduğunu kapsar.

protez saç

Kemoterapide saç dökülmesi yan etkilerden biri olarak karşımıza çıkabilir.

Kemoterapide Saç Dökülmesi Zaman Çizelgesi

Saç dökülmesi genellikle kemoterapiye başladıktan hemen sonra başlamaz. Saç dökülmesi meydana gelecekse, genellikle kemoterapi tedavisinde yaklaşık 1 ila 3 haftalık olduğunuzda başlar. Kemoterapiye başladıktan birkaç ay sonra genellikle daha belirgin hale gelir. Saç dökülmesi başladığında, genellikle yavaştır. Birçok insan saçlarını yıkarken veya fırçalarken ortaya çıkan kümeleri fark eder. Saç deriniz özellikle tararken, fırçalarken veya yıkarken hassaslaşabilir. Kemoterapi gören kişiler, kullanılan ilaçlar (veya ilaç kombinasyonları), dozaj ve kanser türü gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak farklı seviyelerde saç dökülmesi yaşar. Daha düşük dozlarda kemoterapi alırken, saç dökülmesi olmayabilir veya çok az olabilir. Bazı insanlar ise kemoterapi sonrası saçlarında sadece kendilerinin fark edebileceği incelme görebilir.

1- Saç Dökülmesine Hazırlık

Aşağıdaki ipuçları kemoterapide saç dökülmesini, incelmesini veya kırılmasını azaltmaya yardımcı olabilir:

 • Saçlarınıza Karşı Nazik Olun: Kokusuz hafif bir şampuan, yumuşak kıllı bir fırça veya geniş dişli bir tarak kullanmayı deneyin ve saçınızı ıslakken fırçalamaktan kaçının. Ayrıca saçınızı her gün yıkamamak ve şampuanlarken saç kremi veya saç açıcı sprey kullanmayı deneyebilirsiniz.
 • Saçlarınızı Aşırı Şekillendirmekten Kaçının: Saçlarınızı aşırı şekillendirme veya çekmeden kaçının. Örgü yapmak, bukle maşası kullanmak, saçınızı at kuyruğu yapmak veya lastik bant veya toka kullanmak dahildir.
 • Saçlarınızı Fazla Isıdan Koruyun : Saç kurutma makinelerinden, düzleştirici ve ya maşa gibi aşırı ısı uygulamalardan uzak durun. Saç kurutma makinesi kullanıyorsanız düşük ısı da kullanın.
 • Saç Boyalarından Uzak Durun : Zaten kırılgan olan saçlarınıza daha fazla zarar verebilecek olan saç boyaları, ağartıcılar veya permalardan kaçının.
 • İpek veya Saten Yastık Kılıfları Üzerinde Uyuyun : Pamuklu yastık kılıfları çok fazla sürtünmeye neden olur ve kırılmaya neden olabilir. Bunun yerine saten ve ipek gibi daha yumuşak malzemeler kullanarak saç dökülmesini azaltın.
 • Kısa Saç Modelleri Tercih Edinin : Daha kısa saç kesimleri, daha kalın ve daha dolgun bir saç görünümü yaratabilir. Kısa saç stili, saç dökülmesinin gerçekleşmesi durumunda başa çıkmayı da kolaylaştırır.
protez saç

Saç dökülmesi sırasında saçlarınıza dikkatli davranmalısınız.

2- Saç Dökülmesinden Sonra

Kemoterapide sonucu saç dökülmesinden sonra saç derinizi kuru, kaşıntılı ve ekstra hassas hissedebilirsiniz. Saçlarınız yeniden uzadığında da şunlara dikkat edin:

 • Saç derinizi güneşten koruyun (şapka, atkı veya peruk ve güneş kremi kullanın)
 • Nemlendirici şampuan ve saç kremi kullanarak saç derinizi temiz tutun.
 • Kuru cildi önlemek için saç derinize hafifçe masaj yapın.
 • Gerektiğinde saç derinize nazik kremler veya losyonlar kullanın ve saç derinize hafifçe masaj yapın.
 • %100 insan saçından üretilen Protez saç uygulaması tercih edebilirsiniz.

Bazı insanlar saçlarının tamamını veya çoğunu kaybettikten sonra peruk, eşarp, şapka gibi başörtüsü kullanmayı tercih eder. Karar kişiseldir ve her şey olur.

Kemoterapi Sonrası Saçlar Ne Zaman Çıkar?

Saç dökülmesi çoğu insan için geçicidir. Kemoterapiyi tamamladıktan yaklaşık 4 ila 6 hafta sonra saçlar yeniden çıkmaya başlar. Saç yeniden büyüdüğünde, tedaviden öncekinden farklı bir doku veya muhtemelen farklı bir renk olabilir. Örneğin, düz saçlarınız varsa, kıvırcık uzayabilir. Renk de biraz farklı olabilir.

Not: Kuaförünüzle konuşun ve kemoterapi tedavisinden sonra saçınıza nasıl bakmanız gerektiği konusunda tavsiyelerini isteyin.

protez saç

Kemoterapi saç dökülmesi sonucu protez saç çözümleri tercih edebilirsiniz.

Özet

 • Kemoterapi sırasında bazı insanların kısmi bazı insanlarda ise tam saç dökülmesi yaşanabilir. Saç dökülmesi oranı kemoterapi dozuna, ilaç kombinasyonlarına ve kanser türüne göre değişir.
 • Saç dökülmesi tipik olarak kemoterapi tedavisinin 1 ila 3 haftasında başlar. Bazı insanlar hafif incelme fark ederken, diğerleri tüm vücutlarında (kirpik, kaş, kol ve bacak kılları, koltuk altı kılları ve hatta kasık kılları dahil olmak) saç kaybedebilir.
 • Saç dökülmesi öncesinde ve sırasında, saç boyası gibi kimyasallardan veya saç kurutma makinesi gibi saçınızın aşırı ısınmasına neden olan ürünlerden kaçınmalısınız. İpek veya saten yastık kılıfları üzerinde uyumayı tercih etmelisiniz.
 • Saç dökülmesi yaşadığınızda kısa saç modelleri tercih edebilirsiniz. Saçınızın uzamasını beklerken şapka, peruk, türban, protez saç kullanabilirsiniz.

Saç dökülmesi ile ilgili duygularınız

Kemoterapide saç dökülmesi çok stresli olabilir. Bazı insanlar bunu kanser olmanın ve tedavisinin en zor kısmı olarak görür. Bu anlaşılabilir bir durumdur çünkü görünüşümüz özgüveninizle yakından bağlantılıdır. Görünüşündeki ani değişiklikleri kabul etmeye çalışmak çok zor olabilir. Sosyal aktiviteler daha zor görünebilir.

Kızgın ve depresif hissetmek alışılmadık bir şey değil. Arkadaşlarınızın ve ailenizin sizi nasıl gördüğü konusunda endişeli hissedebilirsiniz. Ve artık fiziksel olarak çekici olmadığınızı düşünebilirsiniz. Çocuklarınız ve ya torunlarınız varsa, sizi saçsız gördüklerinde nasıl hissettikleri konusunda endişelenebilirsiniz. Ayrıca arkadaşlarının sizi nasıl göreceği ve bunun çocuklarınızı etkileyip etkilemeyeceği konusunda endişelenebilirsiniz. Bu konularda endişelenmek doğaldır.

Yine de, size en yakın kişilerin sizi farklı bir insan olarak görmeyeceğini unutmayın. Sizi ellerinden geldiğince desteklemek isteyeceklerdir, bu yüzden onlara nasıl hissettiğinizi söylemek önemlidir. Bir şeyleri konuşmak, daha az izole hissetmenize ve daha fazla başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

Kemoterapide Saç Dökülmesi Soruna Karşı Protez Saç Çözümleri

Kendiniz daha iyi hissetmenize yardımcı olması için protez saç tercih edebilirsiniz. Kemoterapi gibi tıbbi tedaviler nedeniyle saç dökülmesi yaşayan erkek, kadın, çocuk veya yaşlı insanlar için protez saç uygulamaları %100 doğal insan saçından özel olarak tasarlanmıştır. protez saç çözümleri, kemoterapiye bağlı saç dökülmesi yaşayan insanlar için idealdir.

Türkiye’nin önde gelen protez saç merkezlerinden biri olan New Hair, kemoterapide dökülen saçlarınızın yerine size yeni saçlar sunuyor. Kanser tedavisi süreçlerinde New Hair olarak yükünüzü biraz olsun hafifletmek istiyoruz.

New Hair ailesi olarak her zaman yanınızdayız

Sağlık ve umutla kalın…

Kalitemizi ve farkımızı test etmek için ilk fırsatta randevu alınız. Randevu İçin Tıklayın

Bizi ayrıca New Hair Instagram> Sayfamızdan da takip edebilirsiniz

SIKÇA SORULAN SORULAR

Saç Dökülmesi İçin Kaç Seans Kemoterapi Gerekir?

Saç dökülmesi genellikle kemoterapi tedavisine başladıktan yaklaşık 1 ila 3 hafta sonra başlar. Tipik olarak kanser tedavisinden 1 veya 2 ay sonra saç dökülmesi en belirgin halini alır.

Kemoterapi Neden Saç Dökülmesine Neden Olur?

Kemoterapi hızla bölünen tüm hücreleri hedefler. Bu, hem sağlıklı hem de kanserli hücrelere zarar verdiği anlamına gelir. Saç kökleri hızlı büyüdüğü için kemoterapi bu hücreleri hedefler.

Kemoterapide Saç Ne Zaman Dökülür? Ne Zaman Çıkar?

Saçlar genellikle kemoterapi bittikten 1 ila 3 ay sonra uzamaya başlar. Ancak, tamamen geri büyümesi 6 ila 12 ay sürebilir.

Not: Özel tıbbi durumunuz ve tedavileriniz hakkında doktorunuz ile konuşmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Bu web sitesinde yer alan bilgiler yardımcı ve eğitici olma amaçlıdır, ancak tıbbi tavsiye yerine geçmez

F