Çocuklarda daha sık görülen saç dökülme hastalığının halk dilindeki adı Pelat (Saçkıran) olarak bilinmektedir. Yer yer dökülme ile başlayan Pelat (Saçkıran) hastalığı, mikrobik etkenlere bağlı olmamakla birlikte bulaşıcı bir özelliği yoktur. En büyük rahatsızlık veren tarafı genç yaşta saç kayıpları ile tanışan çocukların kendilerine olan güvensizlikleri ve çevresindeki insanlardan almış olduğu tepkilerdir.

Bebeklik döneminde saç köklerindeki kıllar ipeksi ve kırılgan bir nitelikte olduğundan dolayı ilk 6 ay içerisinde saç dökülmeleri normaldir. Bu süreçten sonra yaşanabilecek saç dökülmeleri sürekli olarak gözlemlenmeli, eğer ciddi boyutlarda bir saç dökülme mevcut ise bir an önce önlemleri alınmalıdır.

Pelat (Saçkıran) Hastalığı İçin Lütfen Dikkat!

Bölgesel yama olarak başlayan saç kayıplarına önlem alınmayıp veya yanlış tedavilere maruz kalan çocuklardaki saç dökülmeleri, çok ciddi boyutlara ulaşabilir. Tüm kafa derisine yayılan vakalarda, saç köklerini olumsuz etkileyen Pelat (Saçkıran) hastalığı, çocuk yaşta geri dönüşü olmayan tamamen saçsız bir görüntünün oluşmasına sebebiyet verebilir.

Pelat hastalığından kurtulmak için;

Pelat (Saçkıran) hastalığı çocukta görünen ruhsal bir bozukluğun dışa vurmasıdır. Bu nedenle öncelikli iş ailelerde başlamaktır. Çocuklar; iyiyi de kötüyü de çok çabuk bünyesine alır. Pelat teşhisi konulduğu zamanlarda ebeveynlerin aile içerisindeki davranışlarına her zamankinden daha fazla dikkat etmeleri gerekir. Çocukla daha fazla ilgilenip, gerekirse çocuğun ruh sağlığını düzeltebilmek adına bir psikolojik bir destek alınmalıdır.

Pelat (Saçkıran) hastalığının en ciddi sıkıntısı saçları dökmesidir. Pelat sonucu aynada saç kaybını gören çocuk büyük bir üzüntü yaşar. Akranları arasında soyutlanmaya başlar. Bu durum neticesinde olumsuz olan çocuğun psikolojisi git gide daha kötü bir hal almaya başlayacaktır. Pelat hastalarının saç dökülmeleri yamalar halinde olacağı için saçların makine yardımıyla kısacık kesilmesi yapılan en büyük hatadır. Çünkü bu süreçte kız ya da erkek olsun fark etmez narin olan çocuk, hastalığı kendi gözünde daha da büyütmeye başlayacak olup, yaşadığı görsel değişimden ötürü sosyal ilişkilerinde içe dönük bir tavır takınmaya başlayacaktır.

Saçkıran hastaları nasıl saçlanır?

Çocukların bu tedavide en büyük ilacı moraldir. Dolayısıyla kendinde bir kusur görmemesi gerekmektedir. Pelat hastaları için herhangi cerrahi bir müdahale olmaksızın özel tasarlanmış, saçlandırmaya dönük olan  ‘’MEDİKAL SİSTEM’’ sayesinde çocuklar kendilerini daha mutlu hisseder, böylelikle tedavi süreci daha kısa zamanda sonlanmış olur. ‘’MEDİKAL SİSTEM’’  pelat hastası çocukların öz saçına zarar vermeden tedavilerini sonlandırabileceği dilediklerince kullanabileceği, akranlarıyla spor yapıp oyunlar oynayabileceği, denize girebileceği yani kısacası günlük faaliyetlerini rahatlıkla yerine getirebilecekleri bir uygulama olup, kimsenin dışardan fark edemeyeceği bir sistemdir.

Yıllardır saçlandırma üzerine yapılan çalışmalar neticesinde ortaya çıkan,  pelat hastalarının saç sorunlarını önlemeye yönelik bir sistem olan ‘’MEDİKAL SİSTEM’’uygulaması birçok başarılı sonuçlara imza atmış olup, kullanıcılarına emsalsiz bir mutluluk kazandırmıştır.

Sizde çocuğunuza dair planlarınızı ertelememek ve çocuğunuza bu süreçte destek verip, hastalığından kısa zamanda kurtulmasını istiyorsanız ‘’MEDİKAL SİSTEM’’ ile tanışmak için en kısa zamanda randevu alınız.

Yorum Yap