Saç, kadın veya erkek tarafından vazgeçilemeyen önemli kişisel bir güzellik unsuru. Buna rağmen, saçlar hiç dökülüp, mevsimlerden yıpranmayacak veya beden sağlığımızdan etkilenmeyecek gibi hor kullanılıyor. Aslında herkes, saçları dökülene veya saçları ile ilgili ciddi bir sorun yaşayana kadar saçlarının değerini pek anlamıyor. Unutmamak lazım, saçlarımız da canlı ve bedenimizden besleniyor. Beden sağlığı bozulduğunda saçlarda dökülme, seyrelme veya cansızlaşma olmaktadır. Unutmamak lazım beden sağlığı saç dökülmelerinden en büyük nedendir. Mesela, kişinin düzensiz yaşamı ve farkında olmadığı kansızlık, demir eksikliği veya B12 eksikliği gibi sağlık sorunları saçlarda ciddi oranda dökülmelere neden olur.

Saç Gürleştirme Nedir?

Saçımız, değerlidir ve kaybetmeden korumak için elimizden geleni yapmalıyız. Peki, bugüne kadar dökülen saçlarınızın çığlığına kulak verip onları daha gür bir hale getirmeye ne dersiniz? Bu yola çıkarken dökülen saçlarınıza üzülmek yerine, mevcut saçlarınızı gürleştirmek ve onları en sağlıklı şekilde kurtarmaya odaklanmalısınız. Doğru izlenecek bir tedavi ve bakımla cansızlaşan ve dökülmeye başlayan saçlarınızın imdadına yetişip, onları daha gür ve dirençli yapabilirsiniz. Kısacası düzenli ve sağlıklı bir yaşam sayesinde saçlarınızı gürleştirmeniz mümkün.

Saç Neden Dökülür?

Saç neden dökülür: sayısız insanın bazı dönemlerde bizzat yaşadığı ve yanıtı merak ettiği önemli bir soru. Aslında her saç dökülmesi, kişiye ve bünyesine göre değişkenlik göstermektedir. Mesela, her sağlıklı insanın günde ortalama 50 ila 150 saç teli arasında dökülür ve aynı anda yenisi çıkar. Saç dökülmesi aslında kalıtsaldır.bunu engellemek çok zor olsa da geciktirmek elimizdedir. Saç dökülmesinin beslenmemiz ile yakından bir ilgisi vardır mesela bedenimiz yeterince protein alamadığı zamanlarda saçlarımız dökülür ve yenileri çıkmaz. Eğer et, yumurta veya balık gibi yüksek proteinli gıdalar tüketirsek bu sorunu giderebiliriz. Bazı durumlarda ise bilinçsizce fazla tüketilen A vitamini takviyesi saç dökülmesine neden olur. Haricen kullandığımız bazı ilaçlar da saç dökülmesini önlemeye yardımcı olabilir… Kısacası saçlar canlıdır, beden sağlığımız veya tüketip, tüketmediğimiz her besinden çok çabuk etkilenmektedir. Kafamızda bulunan saçlar, cildin dış tabakasında olan ve saç folikülerinde üretilen kreatin proteininden oluşmaktadır. Hastalık, yetersiz beslenme, hamilelik gibi etkenler nedeniyle bunlar bozulduğunda, saç folikülü tahrip edildiğinde veya yara dokusu oluştuğunda saç dökülmesi tıbbi bir sorun olarak ele alınır. Vücut döngüsü; yüksek oranda ilaç kullanımı, düşük vitaminli ve kontrolsüz yapılan diyetler, troid, menopoz, demir eksikliği veya hamilelik durumu nedeniyle bozulduğunda saçlar mutlaka dökülür.

Saç Gürleştirme Yöntemleri

Mesela, gür saçlar eski Mısır’da kadınlar arasında güç ifadesi olarak değerlendirilirmiş. Öyle ki, insan saçına verilen değer, insanlık tarihi kadar eski. Aslında saç hem kadında hem de erkekte, her zaman bir güzellik simgesi olmuştur. Saçları yalnızca dışarıdan bakım krem ve şampuanları ile değil, sağlıklı beslenerek, spor yaparak, stresten uzak durarak ve kaliteli bir uyku ile besleyip desteklerseniz dökülmelerini önlemiş olursunuz. Sonrasında ise, sağlıklı yaşam biçimine dikkat etmeniz saçlarınızı da gürleştirip, daha sağlıklı hale getirecektir. Gür saç, yüzyıllardır renk ve uzunluğu fark etmeksizin, sağlık ve bakımı temsil etmektedir.

Saçları Gürleştirmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Saçları gürleştirmenin en kolay yolu, sağlıklı bir yaşam biçimi ve düzenli uyku. Öte yandan; saçları gürleştirme için çok sayıda medikal, kozmetik ve doğal yöntem uygulanmaktadır. En çok bilinen yöntemler evde çeşitli karışımlarla saçlara uygulanan doğal bakım kürleridir. Saç gürleştirme de yararlanılan doğal yöntemlerden bazıları; yumurta ile saç gürleştirme, badem yağı ile saçları gürleştirme ve ısırgan otu ile saçı gürleştirmedir. Bu bakım kürlerinin kuaförlerde uygulanan bakım krem ve yağlarından oluşan kozmetik tipleri de bulunuyor. Güzellik merkezi ve Kliniklerde uygulanan yöntemler arasında yer alan PRP ve saç mezoterapisi gibi farklı uygulamalar da yer alıyor. Kısacası saçları dökülenleri saçlarını gürleştirme için yapacakları bir çok farklı uygulama mevcut. Protez Saç Protez saç; saç dökülmesi, saç seyrelmesi veya kellik sorunu olan çok sayıda kişinin kendi saç özelliğine uygun ve yüzde 100 insan saçından yapılan ve güvenle kullandıkları çözümdür. New Hair, saç protez uygulamaları sağlık kurallarına uygun profesyonel uzmanlar tarafından özenle ve kişinin talep ettiği saç özelliğine göre üretilmektedir. Protez saç ihtiyacı olan kişinin ihtiyacına uygun ölçülendirme yapılan bölge için insan saçında ve gelişmiş teknik yöntemlerle üretim yapılmaktadır. Daha sonra oluşturulan saç protezi özel yapıştırıcılarla kişinin saçsız veya seyrek olan saçlı bölgelerine güvenle uygulanarak doğal olarak şekillendirilmektedir.

Yorum Yap